Krótka historia jogi

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami, za rzekami, ćwiczył jogin z joginkami. No dobrze, ale jak dawno i gdzie dokładnie?

System ćwiczeń zwanych jogą znamy od co najmniej 3500 lat. Skąd to wiemy? Archeolodzy odkryli terakotowe figurki ćwiczących ludzi z przeszłości w pozycjach podobnych do asan jogi lub w pozycjach identycznych jak asany np. bóstwo w pozycji jogina. Figurki odnaleziono zarówno w większych, dobrze wyposażonych chatach bogaczy ale tez w małych biednych chatach co świadczy o tym, że joga była czymś powszechnym. Z innych ciekawych artefaktów znalazły się kostki do gry, takie jakie mamy dziś, pionki, gwizdki, biżuteria, lustra, guziki czy zabawki. Wiemy także, że jogę ćwiczyli zarówno ludzie zamożni jak i ubodzy, młodsi i starsi, grubsi i chudsi, wyżsi i niżsi, słowem wszyscy.
Ludy pasterskie – Ariowie zasiedlili dolinę Indusu, gdzie powstała pierwsza historyczna cywilizacja na subkontynencie indyjskim. Cywilizacja Indusu-Saraswati była bardzo rozległa terytorialnie i liczyła 650 tys. do 1,5 miliona km2 co sprawiało, iż jej terytorium było większe, niż innych potężnych starożytnych cywilizacji: Chin, Egiptu czy Mezopotamii. Największymi miastami tej cywilizacji były MohedŅo – Daro i Harappa, które miały około 100 ha powierzchni a niektórzy uważają iż stanowiły one funkcję miast stołecznych. Dziś śladów Kultury Indusu możemy poszukiwaś w północno zachodnich Indiach, we wschodnim Afganistanie czy w Pakistanie. Co ciekawe, wspomniana cywilizacja została odkryta dopiero w 1826 roku. Trzy i pół tysiąca lat póżniej najbardziej znaną formą jogi jest Hatha Joga, czyli forma pracy z ciałem, ta którą najczęściej praktykujemy na salach gimnastycznych i fitness klubach. Hatha oznacza Siłę. Możemy podzieliś je jeszcze na dwa człony: Ha, które oznacza Słońce oraz tha, które oznacza księżyc. Z kolei słowo Joga oznacza: jarzmo, kontrolę ale i połączenie, zjednoczenie. Pozycje jogi nazywamy asanami. Co ciekawe, niektóre świczenia jogi są wykorzystywane w gimnastyce korekcyjnej, co jest dobrym przykładem na to, że możemy korzystaś z mądrości naszych przodków. Ćwicząc regularnie, korzystnie wpływamy asanami na większość partii mięśniowych naszego ciała, na narządy wewnętrzne i układ ruchu. Każda asana stanowi całość, w której części ciała pracując, tworzą jej poszczególne elementy. Regularne świczenia wzmacniają nasze mięśnie i sprawiają, że są bardziej elastyczne, co z kolei chroni nasze stawy przed zwyrodnieniami. W jodze szczególny nacisk przykłada się do precyzji wykonania asany, tak by kości i stawy były właściwie ustawione. Ćwiczeniom towarzyszy odpowiednia koncentracja i uważność. Dzięki tym czynnikom na zajęciach możemy czuć się bezpiecznie i spokojnie o nasze zdrowie, rozwijając świadomość swojego ciała, odzyskując harmonię i lekkość. Mimo, że świczenia te są statyczne, to w środku naszego ciała zachodzą zjawiska dynamiczne, takie jak wydłużanie się mięśni i ścięgien we wszystkich płaszczyznach, co korzystnie wpływa na całe nasze ciało.
Ćwicząc jogę, świczymy także umysł, zgodnie z zasadą: w zdrowym ciele zdrowy duch. Każde zajęcia jogi kończymy relaksem. Poznajemy takie metody jak: Progresywny Relaks Mięśni według Jacobsona oraz Trening autogenny Schultza. Warto rozpocząć praktykowanie jogi jesienią, by zimą zachować zdrowie.

Lucjan Wieczorek – trener jogi.

Trener personalny Katowice - Lucjan Wieczorek