Dlaczego stretching jest ważny

Stretching to zestaw ćwiczeń fizycznych polegający na rozciąganiu mięśni, jego głównym zadaniem jest uelastycznienie mięśni i poprawienia sprawności układu ruchu. Niesłusznie dziś jest kojarzony z robieniem szpagatów, gimnastyką artystyczną albo facetami w rajstopach jest częścią treningu potrzebną niemal każdemu.

Jaki stretching i kiedy?

Rodzajów stretchingu jest co kilka, jednak najczęściej spotykamy się z rozciąganiem statycznym lub dynamicznym.
Stretching statyczny to ćwiczenia wykonywane w pozycji nieruchomej, rozciągające daną grupę mięśni od przynajmniej 30 sekund,nawet do kilku minut. Ten rodzaj stretchingu zalecany jest po treningu głównym, kiedy już nie planujemy ćwiczeń. Na stretching statyczny składają się ćwiczenia, które wykonuje się płynnymi, spokojnymi ruchami. Podczas wykonywania ćwiczeń ważne jest pilnowanie równomiernego oddechui nieprzesadzanie z napinaniem mięśni.  Tego typu ćwiczenia rozciągające schładzają rozgrzane mięśnie, „wyciszają” ciało, pomagają się zrelaksować.

Stretching dynamiczny to obszerne ćwiczenia, wykonywane w jak największym zakresie ruchomości, doprowadzające do rozciągania danej grupy mięśni. Ćwiczenia tego rodzaju powinny być wykonywane są zaraz po rozgrzewce. Ich zadaniem jest zwiększenie ukrwienia, dotlenienie tkanek oraz przygotowanie mięśnie do danego wysiłku. W czasie stretchingu dynamicznego zwiększa się elastyczność tkanki mięśniowej, stawów i więzadeł, przez co zmniejsza się ryzyko kontuzji, nawet podczas intensywnego treningu

Pod lupą – co się dzieje w organizmie

Mięśnie zbudowane są z włókienek: aktyny oraz miozyny, które podczas wykonywania czynności przesuwają się względem siebie, powodując skrócenie tzw. skurcz lub rozciągniecie danego mięśnia. Regularne wykonywanie ćwiczeń rozciągających nie tylko znosi podwyższone napięcie mięśniowe lecz przede wszystkim powoduje wydłużenie elementów mięśnia, co wpływa na długość całego mięśnia. Mówiąc najprościej: tak jak treningu siłowym wpływamy na przyrost objętości mięśni, tak w stretchingu przybywa nam włókien mięśniowych na długość. 

Dlaczego warto?

Stretching daje nam sporo korzyści :

  • zwiększa elastyczność, gibkość,
  • zwiększa zakresy ruchomości w stawach, dzięki czemu zyskujemy lepszą koordynację,
  • zmniejsza ryzyko kontuzji poprzez lepsze ukrwienie, dotlenienie tkanek,
  • wpływa na prawidłową postawa ciała, która zapobiega przeciążeniom,
  • obniża poziom stresu zmniejszając napięcie

Dla kogo i kiedy?

Stretching to bardzo dobra forma treningu praktycznie dla wszystkich. Zalecany jest szczególnie osobom:

  • mającym siedzący tryb pracy, mało aktywnym;
  • uskarżającym się na bóle napięciowe;
  • które chcą utrzymać prawidłową postawę i elastyczność mięśni;
  • Jako uzupełnienie treningu siłowego– warto pamiętać, że mięsień, który wykonuje pracę w pełnych zakresach ruchomości będzie generował większą siłę. Kolejną zaletą stretchingu jest zapobieganie urazom. Dzięki tego rodzaju ćwiczeniom mięśnie są przekrwione i bardziej przygotowane do obciążeń

Podsumowanie

Ćwiczenia rozciągające to ważny element każdego treningu. Korzystnie wpływa na prawidłowe i lepsze funkcjonowanie całego organizmu. Pamiętać należy, aby rozciąganie było skuteczne, musi być prawidłowo wykonywane na konkretne partie mięśni, dlatego warto skonsultować się z trenerem czy instruktorem i zadbać o Twoje przykurczone grupy mięśniowe.

Trener Personalny Dorota Nowak – Szymczyk.

.