Co tak na prawdę czeka nas na starość

Świat opanowała moda na postarzanie swoich zdjęć. I niby wszystko fajnie, bo któż nie chciałby dowiedzieć się, jak będzie wyglądać na starość. Warto jednak pamiętać, że starzenie się nie obejmuje tylko wyglądu zewnętrznego. Całe nasze ciało, każda jego komórka podlega temu procesowi. Co tak na prawdę czeka nas na starość?

Badania wykazują, że najczęstsze choroby wieku podeszłego to choroby układu nerwowego oraz obniżenie sprawności poznawczych – demencja i Alzheimer. Wśród chorób wieku podeszłego znajdują się również:
– choroby miażdżycowe, udar mózgu, zawał serca
– cukrzyca
– choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa
– osteoporoza
– depresja

Demencja to przewlekły lub postępujący syndrom chorób mózgu, które wpływają na pamięć, myślenie, zachowanie i zdolność do wykonywania codziennych czynności. Demencję mogą powodować różne czynniki. Popularnymi przyczynami demencji są choćby choroba Huntingtona, Parkinsona lub Creutzfeldta-Jakoba a choroba Alzheimera stanowi przyczynę od 50-70% wszystkich przypadków demencji.

Miażdżyca to inaczej stwardnienie i zwężenie naczyń krwionośnych. Jest niebezpieczna ponieważ sprawia, że naczynia krwionośne przestają dostarczać krew do tkanek, przez co te ostatnie obumierają. Miażdżycy sprzyja między innymi niezdrowa dieta, bogata w przetworzone tłuszcze i cukry proste czy uboga w składniki odpowiadające za lepsze przyswajanie wapnia. Przez cholesterol odkładający się w naczyniach krwionośnych powodując ich zwężenie, może doprowadzić do udaru mózgu.

Cukrzyca dotyka aż 30% osób po 65 roku życia. Związana jest przede wszystkim z naturalnym procesem starzenia się i zmieniającą się biologią organizmu, np. stopniowym i postępującym spadkiem aktywności komórek produkujących insulinę. Nie bez znaczenia jest nieodpowiednia dieta i mała aktywność fizyczna. W starszym wieku człowiek mniej się rusza, zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej, co jeszcze bardziej zaburza działanie insuliny w organizmie.

Choroba zwyrodnieniowa stawów to postępująca degradacja tkanki stawowej, powstała na skutek błędów genetycznych, zbytniego obciążania kręgosłupa lub małej aktywności ruchowej. Jej pierwszymi objawami są zwykle bóle stawów. Z czasem dochodzą takie objawy jak trzeszczenie stawów, ograniczenie ruchomości, problemy z poruszaniem się. W wyniku tej choroby mogą tworzyć się wyrośle kostne, stwardnienia warstwy podchrzęstnej, torbiele podchrzęstne. W zaawansowanej fazie choroby stawy są wyraźnie powykrzywiane. Każdy ruch sprawia ból, a chory nie jest w stanie podejmować normalnej aktywności fizycznej. Na uszkodzenia narażony jest zwłaszcza odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

Osteoporoza to choroba, która obniża wytrzymałość kości. Wskutek ubytku masy kostnej i zmian w jej architekturze kości zaczynają przypominać gąbkę. Najbardziej narażone na nią są osoby po 70. roku życia. Złamania spowodowane osteoporozą niosą ze sobą znaczne ryzyko. Z powodu powikłań aż 20 proc. chorych ze złamaniami kości udowej umiera w ciągu sześciu miesięcy po złamaniu, a ponad 50 proc. w ciągu następnego roku.
Na jej rozwój wpływa ma zła dieta w dzieciństwie i młodości- uboga w wapń i białko, niedobory witaminy D3, mało ruchu. Dodatkowo rozwój osteoporozy mogą przyspieszyć takie choroby, jak np. nadczynność tarczycy, choroby reumatoidalne, cukrzyca.

Depresja u osób starszych jest zdecydowanie trudniej wykrywalna niż u osób młodych. Łatwo jej nie zauważyć, gdyż jej symptomy często mylone są z typowymi objawami starzenia się. Kłopoty z pamięcią, koncentracją, osłabienie, zaburzenia snu, bóle mięśni, brak apetytu – mogą być symptomami depresji i nie należy ich bagatelizować. Z depresją zmaga się co trzeci polski senior. Osoby powyżej 65 roku życia, które cierpią na depresję, z reguły pozostają niezauważone. Brak zainteresowania ze strony otoczenia, poczucie odrzucenia, samotność pogłębiają chorobę.

Czy możemy tym chorobom zapobiec?

Dopóki nie odkryjemy eliksiru młodości, starzenie się będzie nieuniknione i dotknie każdego. Jednak to od nas samych zależeć będzie, na ile sprawni fizycznie i umysłowo pozostaniemy. Jeśli zadbamy o odpowiednią ilość ruchu, stymulację umysłową i prawidłowe odżywianie możemy skutecznie przeciwdziałać rozwojowi powyższych chorób. Najważniejsze, by nie przestawać być aktywnym, dbać o ciało i umysł a długo będziemy cieszyć się dobrym zdrowiem.

Starość stawia przed nami szereg wyzwań, o których będąc młodymi nie mamy pojęcia. Pamiętajmy o tym, gdy będąc na zakupach starsza pani zablokuje sklepową alejkę, szukając potrzebnego produktu. Nie wkurzajmy się na nią, bo my możemy być kiedyś na jej miejscu.

Zdrowo i Rzeczowo – Paweł Kolańczyk

Trener Personalny