Jak zadbać o kręgosłup?

Kręgosłup tworzy ramę naszego ciała; sprawny umożliwia utrzymanie prawidłowej postawy, mobilności i dobrego funkcjonowania przez wiele lat.

Niestety niektóre czynniki takie jak wielogodzinne siedzenie za biurkiem, zbyt mała aktywność fizyczna (bądź jej brak), czy niewłaściwy sposób uprawiania sportu mogą prowadzić do pojawiającego się sporadycznego bólu pleców. Taki ból często jest bardzo uciążliwy i prowadzi w konsekwencji do ograniczeń na wielu płaszczyznach; nie mamy możliwości poprawnie chodzić – co skutkuje kolejnymi schorzeniami, siedzieć i pracować, czy po prostu położyć się wygodnie spać.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka i troska o dobrą kondycję i sprawność naszego kręgosłupa. Poniżej przedstawiam kilka prostych wskazówek, które pomogą osiągnąć ten cel.

Praca siedząca to ogromne obciążenie

Nawet, jeżeli pracujesz wiele godzin za biurkiem i nie masz czasu na przerwę, możesz od czasu do czasu wykonywać minimalne ruchy ciałem tj wyprostowywanie nóg, ruszanie stopą w powietrzu, rozciąganie, kręcenie głową na boki, lub delikatne wyginanie na boki. Taki minimalny ruch pomaga – wyprowadzi Twoje ciało z bezruchu, który jest najgorszym wrogiem dla kręgosłupa.

Jednak jak mówimy o siedzeniu przed komputerem to równie ważny jest dobór odpowiedniego krzesła – postawa w której na nim siedzimy, oraz ustawienie monitora względem naszej twarzy.

Wybierając krzesło dobrze by było zwrócić uwagę na to czy wszystkie elementy są regulowane: wysokość siedziska, podłokietniki– pozwoli nam to na prawidłowe dopasowanie do ciała. Najważniejsze jest to, żeby plecy a przede wszystkim ich lędźwiowa część miała podparcie. Stopy powinny być swobodnie oparte na ziemi a kąt  w stawie kolanowym wynosić 90 stopni. Natomiast nadgarstki powinny opierać się na blacie. Zwróć również uwagę na ustawienie monitora. Monitor należy ustawić bokiem do okna – aby odbijające się światło nie raziło Cię w oczy. Zalecane jest, by górna krawędź monitora była na wysokości oczu, a komputer wraz z myszką w linii prostej względem ciała, aby ograniczyć czytanie z pochyleniem i skręcaniem szyi.

Otyłość – kontroluj swoją wagę!

Otyłość bardzo często wiążę się z bólami kręgosłupa, który jest nadmiernie obciążony. Ból kręgosłupa z kolei uniemożliwia aktywność fizyczną, co w konsekwencji prowadzi do pogłębienia pierwotnego problemu otyłości. Jest to więc błędne koło, które dotyczy niestety wielu ludzi.

Dlatego zawsze warto zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę i wysiłek fizyczny. Szczególnie osoby walczące z otyłością powinny pamiętać, że zdrowe nawyki żywieniowe i odpowiednia dawka aktywności fizycznej to nie tylko krok do upragnionej sylwetki, ale zdrowszy kręgosłup, lepsze zdrowie psychiczne i fizyczne.

Zrelaksuj się!

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że zdrowie fizyczne pozostaje w ścisłym związku ze zdrowiem psychicznym. Z tego powodu warto raz na jakiś czas pamiętać o relaksacji. Odprężyć się można dzięki różnym sposobom; może to być ciepła kąpiel, medytacja, ulubiona książka lub wizyta u masażysty.

Odłóż na chwilę telefon!

Nie ma co ukrywać, że każdy z nas spędza na telefonie całe dnie. Korzystamy z każdej wolnej chwili, żeby napisać wiadomość czy przejrzeć media społecznościowe. Najlepszym wyjściem jest trzymanie telefonu na wysokości wzorku, a dlaczego? Dlatego, że głowa przeciętnego dorosłego waży 5 kg, więc nic dziwnego, że w połączeniu z ciągłym pochyleniem zacznie w końcu boleć szyja, a następnie cały kręgosłup. Jeżeli już musimy korzystać z urządzenia dłużej, to warto robić 5 minutowe przerwy co godzinę pracy.

Zadbaj o kręgosłup jak o członka rodziny!

Kręgosłup jest z Tobą całe życie! Potrzebujesz go do codziennego funkcjonowania. Dlatego jeżeli poczujesz jakikolwiek ból – nie lekceważ go, tylko od razu poćwicz, rozciągnij się, a jeżeli ból będzie trwać dłużej lub z nasiloną mocą, skonsultuj się ze specjalistą.

Jeżeli będziesz pamiętał o minimalnym ruchu przy pracy siedzącej, ergonomicznych warunkach pracy, utrzymywał zdrową wagę i dbał o to, aby czasami się zrelaksować, istnieje duża szansa, że Twój kręgosłup pozostanie w dobrym stanie na długie lata. Zapraszamy na zajęcia zdrowy kręgosłup w czasie których nasza instruktorka Dorota pomoże zmniejszyć przeciążenia i wzmocni osłabione, siedzącą pracą, mięśnie.

 

Dorota Szymczyk-Nowak