Karierę można wybiegać, czyli rola sportu w życiu zawodowym.

Wszyscy jesteśmy świadomi dobroci, która płynie z aktywności fizycznej na nasze ciała i umysły, jednak okazuje się, że aktywny tryb życia może mieć też ogromny wpływ na naszą karierę.

Pewność siebie to podstawa

Poczucie własnej wartości i sport zdecydowanie idą w parze. Jest wiele aspektów sportowych które mają bezpośredni wpływ na to jak postrzegamy samych siebie i jak pozycjonujemy się względem innych. Osoby aktywne zyskują pewność siebie w sposób naturalny, sama korekta postawy i proporcji ciała pomaga promować lepszy wizerunek i sprawia, że jesteśmy od razu postrzegani w pozytywny sposób. Endorfiny uwalniane podczas wysiłku tylko wspomagają tą pozytywną aurę i sprawiają, że nie tylko wyglądamy ale też czujemy się dobrze. Badania przeprowadzone przez Journal of Leadership & Organizational Studies pokazują, że 43% uczniów amerykańskich liceów, którzy angażują się w różnego typu aktywności sportowe, przejawiają zdecydowanie większą pewność siebie, rozwinięte zdolności przywódcze oraz manifestują lepszą samooceną od innych. To pokazuje, jak ważny jest wpływ aktywności fizycznej już od pierwszych kroków w dorosłość. Osoby związane ze sportem bardzo często są w stanie łatwo nawiązywać kontakty towarzyskie i sprawiają, że są dobrymi współpracownikami. Osoby ze sportową przeszłością często są też gotowe podejmować szybkie decyzje i przejmować inicjatywę, ta cecha świetnie przenosi się też na miejsce pracy, gdzie odpowiednie nastawienie i szybkość działania ma często duże znaczenie.

Sport buduję dyscyplinę

Trening to zwykle ciężka praca. I nie chodzi tylko o pracę fizyczną, ale także psychiczną. Sportowiec wie, że im więcej potu (i czasem krwi) wyleje na treningu, tym mniej wyleje jej na zawodach. Sportowiec ma odpowiednie nastawienie, które pozwala wytrwale wykonywać ciężkie zadania treningowe dzień po dniu. W świecie sportu dyscyplina i etyka pracy ma bezpośrednie przełożenie na wyniki, nawet pomimo wszystkich naturalnych talentów z którymi się rodzimy, to trening jest kluczowy i to dzięki niemu przechodzimy na wyższy poziom. Często oglądając największych atletów w momencie triumfu nie zdajemy sobie sprawy jak wiele wyrzeczeń i zawziętości stoi za ich sukcesami. Zdeterminowany sportowiec wykonuje trening nawet w dni powszednie, nawet kiedy aura nie sprzyja, nawet pomimo kanapowych pokus. Sportowiec jest oddany i skupiony na swoim celu, jest nastawiony na osiąganie rezultatów i podporządkowuje całe swoje życie aby finalnie stanąć na szczycie.
Właśnie taka dyscyplina sprawia, że w profesjonalnym życiu jesteśmy zorganizowani, że skupiamy się na celach, że potrafimy rozpoznać i wyeliminować potencjalne przeszkody, które mogą stanąć nam na drodze. Osoba zorganizowana kipi profesjonalizmem, potrafi zarządzić swoim czasem pracy, jest w stanie odsiewać szum informacyjny, deleguje, planuje oraz świetnie wykorzystuje narzędzia, które ma do dyspozycji. Bycie zorganizowanym przekłada się na bycie produktywnym, a u osób produktywnych wyniki świadczą same za siebie.

Trening uczy pokory

Stare porzekadło mówi, że raz się wygrywa, raz się przegrywa. Większość ludzi uważa, że to sukcesy budują zawodnika, jednak najwięksi wiedzą że to właśnie obcowanie z porażką kształtuje charakter i pokorę. Michael Jordan powiedział kiedyś: „Nie trafiłem do kosza ponad dziewięć tysięcy razy, przegrałem ponad trzysta meczów. Dwadzieścia trzy razy to do mnie należało oddanie decydującego rzutu i nie trafiłem. Ponosiłem w życiu porażkę za porażką. I dlatego właśnie osiągnąłem sukces” 

Sportowiec analizuje swoje wyniki, nawet te spektakularnie dobre i próbuje zrozumieć co można zrobić lepiej. Zawsze szuka miejsca do poprawy, tak aby kolejny rezultat był lepszy. Sportowiec jest dyskretny w swoim dążeniu do celu.
I właśnie pokorni leaderzy tworzą otwarte i przejrzyste środowisko pracy, to oni budują najlepsze relacje z podwładnymi i umieją docenić ich wkład. Te osoby słuchają informacji zwrotnej, przyjmują ją i potrafią uznać swoje błędy, a następnie dążą do poprawy lub znalezienia innego rozwiązania. To oni znają i szanują trud wniesiony w pracę (i trening) i umieją docenić wkład pracy swoich podwładnych lub współpracowników. Osoby te są też chętnie do znalezienia sposobów rozwoju w obszarach, które mogą być dla nich wyzwaniem.

Pokorny sportowiec znajdzie sposób na poprawę wydajności i pomoże odnieść sukces w biznesie.

Zwyciężanie to gra zespołowa

Tak jak na świecie jest miejsce i na piłkę nożna i na triathlon, tak w sferze zawodowej spotyka się osoby które przejawiają cechy gracza zespołowego, ale też takie, które preferują pracę solo.  Jednak nawet sportowcy którzy specjalizują się w sportach indywidualnych mają zawsze za sobą mniejszy lub większy zespół, który dba o rozwój i wspiera na wielu frontach. Uczestnictwo w sportach i aktywnościach drużynowych uczy jak być graczem zespołowym, a ta umiejętność jest nieoceniona w miejscu pracy.

Sporty drużynowe to doskonały przykład jak wielu graczy współpracując może osiągnąć znacznie więcej niż jeden zawodnik działający sam. Sportowcy zespołowi rozumieją, że każdy członek kolektywu ma swoje mocne i słabe strony i potrafią wykorzystywać te cechy aby odpowiednio zarządzać meczem. Tak samo zwinni managerowie i leaderzy w miejscu pracy znają i umieją wykorzystywać mocne i słabe strony swojego zespołu, aby produktywnie współpracować i osiągnąć cele. Wiedza o tym, jak dobrze się dogadać i dobrze współpracować z innymi, ma kluczowe znaczenie w miejscu pracy. Aby odnieść sukces, musisz być w stanie zgrać się ze swoimi współpracownikami, aby dotrzymać terminów i osiągnąć inne cele. Rozwijanie relacji w miejscu pracy i budowanie zaufania jest niezbędne do rozwijania pewności siebie w zespole i efektywnej pracy z innymi. Znając i ufając swoim kolegom, zwiększasz jakość współpracy i zyskujesz pewność, wiedząc, że zespół wspiera Cię nawet w najtrudniejszych sytuacjach.

Gotowy na więcej

Aby odnieść sukces w sporcie, zawodnik musi być gotowy na poświecenia. Te poświęcenie oznaczają, że potrzeba dużego nakładu ciężkiej pracy. Większość ludzi nie wkłada dodatkowego trudu, który pozwala wyprzedzić konkurentów. Osoby które chcą wyjść dalej i są gotowi na mityczną „extra mile” to osoby głodne sukcesu, osoby, które będą pracować więcej niż inni aby osiągnąć wymarzone cele.  Osoby te są gotowe zakasać rękawy i podejmować się rzeczy, o których mają blade pojęcie. Osoby te są gotowe poświęcić dodatkowe godziny ze swojego życia na poczet treningu lub pracy, dzięki której zyskają przewagę, nabędą i rozwiną nową zdolność, co w rezultacie będzie oznaczać lepszy wynik (niezależnie czy to czas na 10km, czy też target sprzedażowy). Sportowcy są w pełni świadomi, że czasami oznacza to wstawanie wcześniej, czasem oznacza to pracę w dni wolne lub w godzinach wieczornych, ale często to właśnie te dodatkowe wyrzeczenia sprawiają, że odnosimy sukces albo osiągamy przewagę na gruncie zawodowym.

 

Jeśli więc wydaje nam się, że uprawianie sportu to tylko kondycja i zdrowie to jak widać, zdecydowanie go nie doceniamy. Do zobaczenia na treningu!

Marcin Jeruzol