Kilka słów o mobilności

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest mobilność, nie tylko uprawiając różnego rodzaju sporty, ale i w codziennym funkcjonowaniu.

Często ten termin mylony jest z drugim – elastyczność. Jeden z drugim się uzupełnia, ale nie jest to jednak to samo, ponieważ elastyczność to zdolność mięśni do biernego rozciągania, wydłużania poprzez zakres ruchu (ROM – Range of motion). Mobilność natomiast to zdolność stawu do aktywnego poruszania się w pamięci ROM, pokazuje jak sprawnie się poruszamy i pomaga zapobiegać kontuzjom, dobra mobilność wspiera nas w czynnościach codziennych i w sporcie.

Jak w praktyce rozróżnić zakres ruchu pasywny (elastyczność) i aktywny (mobilność)? Zakres pasywny odnosi się do kogoś, kto fizycznie porusza twoją częścią ciała, np. w pozycji leżącej unosi twoją nogę by rozciągnąć ścięgna bez aktywowania mięśni. Zakres ruchu aktywny występuje, gdy robisz te ćwiczenia samodzielnie, np. zginając staw łokciowy, unosząc nogę w górę itp. Jeśli twój zakres ruchu pasywny jest większy niż aktywny, może to prowadzić do kontuzji. Dlatego tak ważne jest, aby pracować nad elastycznością i mobilnością naszego ciała.

Zwiększona mobilność prowadzi do bardziej efektywnych treningów. Jak wiadomo, w treningu siłowym ważne jest, aby wykonywać pełen zakres ruchu, jeśli chcemy rozwinąć i rozbudować mięśnie. Natomiast często, gdy brakuje nam zasięgu w stawie, uzupełniamy go w inny sposób, np. angażując dolny odcinek kręgosłupa przy przysiadzie, aby był głębszy. Powoduje to obciążenie kręgosłupa zamiast mocniejszą pracę mięśni ud i pośladków przez słabą mobilność stawu biodrowego.

Spójrzmy również na ruchliwość klatki piersiowej i ramion. Na słabą mobilność tych części ciała są narażone głównie osoby prowadzące siedzący tryb życia. Prowadzi to do bólu szyi, ramion i dolnej partii pleców. Tkwiąc w pozycji zgarbionej narażamy odcinek lędźwiowy kręgosłupa na obciążenie i kontuzje. Brak ruchomości klatki piersiowej i ramion nie pozwoli nam również na skuteczny trening górnej partii ciała.

Trening mobilności jest niezbędny jeśli chcemy osiągnąć zadowalające efekty w bezpieczny i kontrolowany sposób. Zwiększona mobilność stwarza nam potencjał do trenowania siły i budowania masy mięśniowej, do stawiania mięśniom odpowiedniego wyzwania do rozwoju. Zaczynając trenować mobilność musimy poświęcić trochę czasu, aby zobaczyć efekty, natomiast później wystarczy kilka minut ćwiczeń, by utrzymać odpowiedni jej poziom i cieszyć się z efektownych treningów.

Oto kilka przykładowych ćwiczeń na mobilność, które możesz włączyć do rozgrzewki przed swoim treningiem:

  • Rotacja tułowia w wykroku – robiąc wykrok do przodu, oprzyj jedną rękę na ziemi ,a drugą sięgnij w górę, powtórz zmieniając strony.
  • 90/90 – w pozycji siedzącej obróć obie nogi do podłogi utrzymując kąt 90 stopni w kolanach, pochyl się w przód by rozciągnąć pośladki, powtórz to samo obracając nogi na drugą stronę.
  • Scapular wall slide – stań przy ścianie dotykając jej plecami, łokciami oraz dłońmi, następnie przesuń ręce nad głowę nie odrywając się od ściany, utrzymuj neutralną pozycję kręgosłupa i powtórz ruch kilka razy.                                                                                                                        

 

  •  Pies-ptak – na czworakach po przekątnej unieś po przekątnej rękę i nogę do poziomu kręgosłupa i utrzymaj pozycję kilka sekund, powtórz zmieniając strony.                                      

I na koniec, jeżeli potrzebujesz pomocy lub cokolwiek innego, pamiętaj że wyspecjalizowana kadra Gym For You zawsze Ci pomoże.

Iga Madrjas