Stuninguj swój mózg

Mówiąc o treningu całego ciała i wybranych mięśni nie sposób pominąć najważniejszy mięsień w ciele ludzkim jakim jest mózg !

Dzisiaj, na poziomie podstawowym a za razem praktycznym wspomnimy o filarach stanowiących optymalne warunki to funkcjonowania ww. narządu. Myślę że nie muszę motywować osób które interesuje podniesienie wydajności w kontekście pracy zawodowej, edukacyjnej, sportowej czy na poziomie relacji aby zadbać o jak największą część poniżej wskazanych zasad i kierunkowskazów.

Jeśli mamy wpływ na wiele czynników z którymi obcujemy w ciągu dnia to głupstwem jest nie zająć się na początku choćby częścią z nich !

TRENING FIZYCZNY

Rozpoczynając od wysiłku fizycznego, a raczej bezpieczniej będzie określić dawkę ruchu potrzebną i wystarczającą do poprawy funkcji kognitywnych. Regularny lekki wysiłek fizyczny o charakterze tlenowym i siłowym to coś co nas w tym kontekście interesuje. Nie możemy pozwolić sobie na przetrenowanie i zbyt mocną ilość jednostek treningowych gdy chcemy zachować MAX pracy mózgu. Wypalenie układu nerwowego za pomocą treningu to nie trudne zadanie. Problemy z układem nerwowym to problemy z działaniem całego naszego „procesora” – ZAPAMIĘTAJ.

DIETA

Musimy w tym sektorze zadbać o eliminacje produktów i posiłków przetworzonych na koszt tych bogatych w antyoksydanty, witaminy i minerały a co ważniejsze stanowiące solidne paliwo w formie pełnowartościowego białka, węglowodanów czy tłuszczu. Zapamiętaj te produkty (a co ważniejsze, używaj ich): oliwa z oliwek, jaja, ryby, płatki owsiane, maliny/jagody, orzechy włoskie. Tutaj namawiać nie trzeba.

SEN

Nie licz na optymalizacje pracy mózgu mając deficyty snu lub słabo jakościowy sen. Jeśli Twoją wymówką czy mantrą jest „SEN DLA SŁABYCH” to się nie dogadamy. Zwróć uwagę na rytm dobowy, jakość i ilość snu.

REGULARNE BADANIA

To co szczególnie interesuje nas aby całość działała w najlepszym porządku to na pewno cholesterol, cukier we krwi oraz ciśnienie. W poszczególnych przypadkach problem może leżeć głębiej dlatego diagnostyka może być rozszerzona o badania hormonalne.

TRENING UMYSŁOWY

Stymulacja nowych połączeń między komórkami nerwowymi czyli tzw. neuroplastyczność rozpoczyna swoje procesy w momencie podejmowania nowych dla ciała czynnościach/sytuacjach zadaniowych czy „chwilach dla siebie”. Mowa tutaj oczywiście o czytaniu książek, uczeniu się, wykonywaniu zadań typu łamigłówki/krzyżówki, prawdopodobnie część planszówek zda tutaj egzamin, podejmowanie aktywności ruchowych całkowicie nowych dla nas które będą stanowiły swego rodzaju wyzwanie – taniec, movement czy sporty które poznajemy od 0.

AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNA

Silne więzi społeczne wiążą się z niższym ryzykiem demencji, a także niższym ciśnieniem krwi i dłuższą oczekiwaną długością życia.

WSPARCIE SUPLEMENTACYJNE

Jest to dodatek do wyżej wspomnianych bazowych interwencji. Warto zadbać o wsparcie Wit B (zawsze polecam pełnych complex), Wit D3, Omega 3, kreatyna (ma świetne działanie w kontekście kognitywnym). Z dziedziny środków nootropowych sugeruję zainteresować się takimi produktami jak Ashwaganda, Różaniec górski, Hupercyna A, Alpha GPC, Lions Mane (Soplówka jeżowata) czy Panax Ginseng.

OPTYMALIZACJA i ZARZĄDZANIE STRESEM

Tutaj wręcz niemożliwe jest stworzyć uniwersalną metodę dla wszystkich. Choć wiemy że stres jest obciążającym dla naszego organizmu a dla tytułowego wsparcia mózgu szczególnie to wymaga podjęcia często wielu zmian w obszarach które generują go najwięcej. To co może pomóc to planowany odpoczynek w ciągu dnia, power nap, sesje medytacji, spacery czy lekkie treningi np. joga.

 

Trener personalny, Trener przygotowania motorycznego

Rafał Kukla