WORK LIFE BALANCE

Dlaczego zajęcia mentalne są Ci bardziej potrzebne, niż myślisz?

Żyjemy w ciągłym pośpiechu – praca, trening, obowiązki. Jesteśmy codziennie bombardowani w mediach społecznościowych tysiącem potrzebnych, bądź mniej potrzebnych informacji. Do tego dochodzi stres, który spowodowany jest pracą pod presją czasu i ludzi, stawianiem sobie ambitnych celów i wieloma zdaniami do wykonania każdego dnia. Nawet jeśli uwielbiasz szybkie tempo to warto zacząć słuchać swojego organizmu i zobaczyć, czy przypadkiem nie wysyła nam sygnałów ostrzegawczych. Poniżej znajdziesz objawy, które są informacją, że trzeba zwolnić:

1. Narzekasz na pogorszenie pamięci, masz spadek koncentracji czyli zapominasz o czymś ważnym np. urodziny kogoś bliskiego, wizyta u lekarza, wiecznie szukasz kluczyków do samochodu.

2. Masz duże napięcie w szyi i karku, bóle pleców niewiadomego pochodzenia.

3. Cierpisz na dolegliwości ze strony układu pokarmowego: niestrawność, zgaga, wzdęcia, bóle brzucha.

4. Czasami łapiesz się na głośnym wzdychaniu, co oznacza, że używasz do oddychania tylko toru piersiowego, czyli nie wykorzystujesz w pełni możliwości swojego organizmu. Dodatkowo często przy dużym napięciu mamy spięte gardło i krtań, powietrze ma „ograniczoną” drogę do naszego układu oddechowego, nie dotleniamy się tak, jak powinniśmy. Takie głośne westchnięcie ma na celu szybkie dotlenienie organizmu.

5. Często łapiesz infekcje, czujesz ogólne osłabienie organizmu i zmęczenie, nawet od razu po przebudzeniu.

Co zrobić?

Warto zamiast kolejnej kawy, tabletek na uspokojenie, specyfiku dodającego energii zatrzymać się na chwilę i … po prostu być tu i teraz. Jak to zrobić? Najlepszym rozwiązaniem jest wdrażanie małymi krokami działań, które nauczą Cię relaksować się chociaż 10 minut dziennie. Dziś mamy dla Ciebie 2 propozycje, jak to zrobić, bez wydłużania doby o kolejne 4h:

1.       WIECZORNE ĆWICZENIA ODDECHOWE PRZED SNEM

  • Wyłącz powiadomienia w telefonie, przełącz na nocny tryb;
  • Włącz muzykę – spokojną, najlepiej polecaną do relaksacji;
  • Połóż się na plecach, odsuń stopy od siebie, a ręce od tułowia. Jeśli masz ochotę, przykryj się. Masz czuć się komfortowo;
  •  Zamknij oczy i skupi się na oddechu. Najpierw oddychaj w swoim naturalnym tempie, wdech rób nosem, a wydech ustami;
  •  Podczas oddechów zwracaj uwagę jak klatka piersiowa unosi się podczas wdechu, a obniża podczas wydechu;
  •  Po 10 oddechach postaraj się licząc powoli do 4 robić wdech, a licząc do 8 w tym samym tempie – zrobić wydech. Zwracaj uwagę na pracę klatki piersiowej, zaangażuj w oddech również brzuch!
  •  Powtórz ćwiczenie 6 razy, następnie wróć do naturalnego oddechu;
  • Połóż się spać.

2.    Zajęcia mentalne: Zdrowy kręgosłup, Joga.

Podczas zajęć instruktor/nauczyciel zwróci uwagę na bycie tu i teraz, wytłumaczy pracę z oddechem, pokaże techniki oddychania torem brzusznym. Co więcej podczas tych zajęć pojawia się relaksacja, która pozwala na rozluźnienie przeciążonych napięciem mięśni. Jedna godzina zajęć mentalnych to czas w którym, mimo tego, że jesteś „na treningu” wsłuchasz się w organizm. Zajęcia te dadzą Ci wiele korzyści: zwiększysz zakres ruchu, popracujesz nad rozciągnięciem przykurczonych grup mięśniowych i prawidłową postawą ciała.

Zapraszamy na zajęcia do naszego klubu!

Dorota Nowak – Szymczyk