Zdrowie Intymne kobiety, a trening.

Szacuje się, że około 85% kobiet będzie w ciąży i urodzi dziecko na pewnym etapie w życiu.

Badania sugerują, że większość z tych kobiet – w trakcie ciąży, lub po porodzie- doświadcza co najmniej jednego z niepokojących symptomów niesprawnej pracy mięśni dna miednicy lub innych niepokojących symptomów zagrożenia dla zdrowia intymnego. (nawet rok, 2 lata czy 20 lat po porodzie!)

Czym są wyżej wspomniane niepokojące symptomy, na które jako kobieta po ciąży i porodzie powinnaś zwrócić uwagę (nie tylko podczas treningów):

  • Nietrzymanie moczu ( nieważne czy to sporadyczne ,,kilka kropel’’ czy częste znacznie większe objętościowo)
  • Bolesne miesiączki
  • Bolesne współżycie
  • Uczucie sprężynującego podbrzusza przy chodzeniu, bieganiu, tańcu czy skakaniu
  • Nietrzymanie kału/gazów
  • Uczucie ciała obcego w pochwie
  • Częste oddawanie moczu, parcie na pęcherz, poczucie niepełnego opróżniania pęcherza podczas mikcji, problem z rozpoczęciem oddawania moczu
  • Problem z używaniem tamponów
  • Nienaturalne uwypuklanie się brzucha w jego dolnej części

 

Jeśli doświadczasz, któregokolwiek z powyższych, zanim rozpoczniesz treningi powinnaś udać się zarówno do lekarza ginekologa, jak i do fizjoterapeuty uroginekologicznego.

Czy aktywność fizyczna/treningi są możliwe mimo doświadczania, co najmniej jednego z powyższych symptomów?

Odpowiedź jak to zwykle bywa w kwestiach tak istotnych może być tylko jedna:

TO ZALEŻY.

Od czego zależy to, czy możesz podjąć się aktywności fizycznej?

W głównej mierze od tego, co jest przyczyną dolegliwości. Jeśli problemy są znaczne i konieczna jest np operacja, zmiany są nieodwracalne, a trening i  terapia zachowawcza prowadzoną przez fizjoterapeutę nie daje rezultatów, nie dostaniesz zielonego światła ani od lekarza, ani od fizjoterapeuty. W takim przypadku  powinnaś stosować się do tych zaleceń i obrać strategię leczenia razem z nimi.

Dobra wiadomość jest taka, że w wielu przypadkach wyżej wymienione symptomy mogą ustać poprzez połączenie terapii manualnej prowadzonej przez fizjoterapeutę uroginekologicznego, z regularnym wykonywaniem odpowiednich ćwiczeń. I skoro mowa o ćwiczeniach to można już mówić o treningu. ALE! Nie jest to taki trening, o którym zdarza się na pierwszy rzut myśleć.

Regularne podjęcie się wykonywania ćwiczeń zaleconych przez specjalistów jest treningiem medycznym, mającym na celu rehabilitację miejsc, które przez swoje dysfunkcje powodują wyżej wymienione uciążliwe i często bolesne objawy.

Czym jest Trening Medyczny w Połogu lub po ciąży (niezależnie od minionego czasu od porodu, ale z dysfunkcjami układu rozrodczego kobiety): 

  • Trening medyczny to pomost pomiędzy fizjoterapią, a treningiem właściwym.
  • Można powiedzieć, że jest to rehabilitacja po ciąży i porodzie, aby móc wrócić do ,,normalnych” treningów.

Ciało kobiety przechodzi wspaniałe zmiany, żeby móc stworzyć w brzuchu warunki do rozwoju nowego życia. I tak jak na przykład układ hormonalny zmienił się diametralnie, tak samo układ mięśniowy przeszedł ogromne zmiany. Układ hormonalny z reguły sam wraca do stanu sprzed ciąży niedługo po porodzie, natomiast mięśnie potrzebują świadomego wsparcia odpowiednim ruchem.

Jakby tego było mało,  ciało kobiece  ,,obrywa” nie tylko ciążą, ale także porodem, a po porodzie także rodzicielstwem- a to przez kilka najbliższych lat po porodzie wiąże się fizycznie głównie z noszeniem dziecka.

  • Te noszenie nie pomaga wrócić do pełnej sprawności;
  • Te noszenie nie ma nic wspólnego z ,,poprawną techniką” ;
  • Te noszenie psuje ciało w jeszcze inny sposób niż zrobiła to ciąża i poród.

Nosić kobiety (i mężczyźni) będą bez dwóch zdań, na tym polega praca fizyczna jakim jest rodzicielstwo, tego nie da się uniknąć.

Można się na to przygotować! Po pierwsze będąc pod opieką fizjoterapeutki już w trakcie planowania ciąży, ciąży i zaraz po porodzie. Kolejno będąc równie aktywną przed i w trakcie ciąży, ale także właśnie wprowadzając zaraz po porodzie trening medyczny, który nie tylko pozwoli podjąć się aktywności fizycznej oraz zadań dnia codziennego w bezpieczny sposób , ale także może uchronić ciało przed takimi dolegliwościami jak na przykład bolące plecy, nietrzymanie moczu, bolesny stosunek czy obniżenie narządów rodnych.

Co jeśli rodziłaś lata temu, a podczas treningów odczuwasz dyskomfort?

 Jeśli nie udało Ci się podjąć takiej terapii ruchem zaraz po porodzie, minęły lata, a ty odczuwasz dyskomfort zdrowia intymnego, powinnaś zrobić krok w tył z regularnego treningu, właśnie do konsultacji z lekarzem ginekologiem, fizjoterapeutą uroginekologicznym i za ich zgodą podjąć się treningu medycznego.

W jakim czasie od porodu można zacząć terapię treningiem medycznym?

Ten ,,trening” , a w zasadzie tę rehabilitację ruchem można zacząć już w połogu. Ten typ ruchu – ja osobiście w swojej pracy z podopiecznymi- konsultuję na bieżąco z fizjoterapeutką uroginekologiczną. NIGDY NIE JEST ZA PÓŹNO, żeby zacząć wdrażać w swoje życie ten ruch. Nie jest wstydem cofnąć się z wyciskania ciężarów do rehabilitacji. Niezależnie od tego czy rodziłaś tydzień temu czy trzydzieści lat temu zadbaj o swoje zdrowie intymne.

Na czym skupia się trening medyczny w połogu i po porodzie?

 Trening ten stopniowo odbudowuje poprawny wzorzec oddechowy (oddychać i tak musimy więc czemu nie zacząć robić tego dobrze jak najszybciej?), pobudza do pracy mięśnie dna miednicy (lub je rozluźnia jeśli doszło do nadmiernego napięcia). Pomaga stopniowo wrócić do prawidłowej postawy ciała, wspiera zdrowie kręgosłupa, a także niweluje objawy bólowe powstałe w wyniku ciąży, porodu i opieki nad dzieckiem.

❓ Jeśli masz jakieś pytania, napisz do mnie lub zostaw wiadomość w klubie Gym For You, a wspólnie zastanowimy się jak możemy zadziałać w Twoim przypadku  😍

Marta Jankowska